Ko mēs varam darīt interneta frontē, lai palīdzētu Ukrainai?

Šeit esam apkopojuši svaigākos "knifus", ko ikviens no jums var izdarīt, lai palīdzētu Ukrainai interneta frontē.

Ko mēs varam darīt interneta frontē, lai palīdzētu Ukrainai?

Nav noslēpums, ka Krievijas iedzīvotājus mēģina noturēt ļoti cenzētā un propogandas ziņu informācijas telpā jau gadiem, taču šobrīd tas notiek nepieredzētā līmenī - tiek bloķēts Facebook un Twitter, tiek noteiktas sankcijas vietējiem medijiem. Vai mēs varam ko darīt lietas labā? Šeit esam apkopojuši svaigākos "knifus", ko ikviens no jums var izdarīt, dzerot savu ikdienas kafiju. Raksts tiek papildināts ar jaunām taktikām un idejām.

Atgādinām, ka šīs nav normālā dzīvē piekopjamas mārketinga taktikas un tās ir pielietojamas tikai un vienīgi ekstrēmos apstākļos!

Dalība Ukrainas IT armijā

Tiem, kas gatavi aktīvāk ņemt dalību Ukrainas IT armijā, piesekojiet šim Telegram kanālam. Tajā tiek dotas svaigākās norādes par aktuālajiem uzdevumiem, ko IT darboņi tiek aicināti veikt, lai "nokautu" dažādus Krievijas interneta resursus. (Un viņiem diezgan labi izdodas!)

Ja nav laika, zināšanu un spēka iesaistīties tik padziļināti, tad ir arī dažādi "sīkumi", ko vari darīt, lai piegādātu informāciju par situāciju Ukrainā Krievijas informācijas telpā esošajiem.

Rakstīt Google Maps un Yandex Maps Reviews Krievijas ēstuvēm un bāriem

Update - Google šīs atsauksmes ir dzēsis un Krievijā Google Maps platformā jaunas atsauksmes šobrīd pievienot nav iespējams.

Vairāk par iniciatīvu: https://www.thenationalnews.com/world/us-news/2022/02/28/activists-use-google-maps-to-send-messages-to-russian-people/

Te pāris idejas atsauksmju tekstiem, bet droši komentāros varat piedāvāt arī savas versijas!

 • Еда была отличной! К сожалению, Путин испортил наши аппетиты, вторгшись в Украину. Противостаньте своему диктатору, прекратите убивать невинных людей! Ваше правительство лжет вам. Встань!
 • Было хорошо! Однако, Путин испортил нам настроение, вторгшись в Украину. Восстаньте против своего диктатора, прекратите убивать невинных людей! Ваше правительство лжет вам. Восстаньте!
 • Это было классно! Однако Путин испортил нам настроение, вторгшись в Украину. Ваше правительство лжет вам. Пожалуйста, найдите способ узнать правду от семьи, друзей и источников новостей за пределами России! Убивают невинных людей. Встань!

Atceramies, ka šīs iestādes nav vainīgas pie notiekošā, tāpēc nav jāliek vienas zvaigznes reitings (ja vien tā nav Krievijas valdības pārvaldīta vieta), svarīgākais ir nodot ziņu. Atsauksmēm varat pievienot arī attēlus par Ukrainā notiekošo karadarbību un zvērībām pret nevainīgajiem civiliedzīvotājiem, vai arī kādu no zemāk atrodamajiem attēliem ar skaidru vēstījuma tekstu.

Tulkojumi attēliem:

Ваши сыновья/мужчины умирают в Украине из-за путинской войны. - Jūsu dēli / vīri mirst Ukrainā Putina kara dēļ.

Россияне - мы не против вас, мы против путинской войны! - Krievijas iedzīvotāji, mēs neesam pret jums, mēs esam pret Putina karu!

Путин решился на заранее спланированную войну, которая принесет катастрофические разрушения и человеческие страдания. Помогите нам остановить это! - Putins ir uzsācis iepriekš izplānotu karu, kas nesīs katastrofālus postījumus un ciešanas. Palīdziet mums to apturēt!

Путин атакует жилые дома, невинное население - остановите своего президента! - Putins uzbrūk dzīvojamajām ēkām un nevainīgiem Ukrainas iedzīvotājiem - apturiet savu prezidentu!

Ziņot par sociālo tīklu lietotājiem un lapām, kas izplata Krievijas propogandu vai nepatiesas ziņas

Lai arī starptautiskās sociālo mediju platformas ir ieviesušas ierobežojumus gan dažādām oficiālajām Krievijas mediju lapām, gan arī iedzīvotājiem Krievijas teritorijā reģistrēt jaunus kontus, troļļu un atbalstītāju armija ir veidota gadiem un joprojām netrūkst tādu, kas izplata melīgu vai sagrozītu informāciju. Zemāk atradīsi instrukcijas, kā par šiem lietotājiem vari ziņot populārākajās sociālo tīklu vietnēs.

Rezervēt dzīvokli Ukrainā Airbnb

Ideja aizgūta Twitterī:

Ideja gaužām vienkārša:

 • atrodi dzīvokli vai kādu citu īres īpašumu Ukrainā;
 • pārliecinies, ka to pārvalda privātpersona, ne uzņēmums vai starpnieks (nočeko hosta bio);
 • rezervē uz tuvāko iespējamo datumu, bet uzraksti ziņu īpašniekam, ka neieradīsies, taču, dari to labdarības nolūkos.

Izplatīt ziņas par Ukrainā notiekošo Krievijas influenceriem

Sūtiet saites no apstiprinātiem medijiem ar video, kuros atspoguļotas Krievijas armijas darbības Ukrainā Krievijas instagrammeriem, tiktokeriem un jūtūberiem - kā privātas ziņas vai kopējot saiti komentāros. Apstiprināta mediju informācija atrodama lsm.lv vai delfi.lv, kā arī, piemēram, https://kyivindependent.com.

Aktuāls un šausminošs stāsts par bojāgājušo meitenīti ar attēlu galeriju: https://edition.cnn.com/2022/02/28/europe/gallery/ukraine-girl-killed/index.html (Uzmanību, sensitīvs saturs!)

Piezīme - neoficiālā informācija liecina, ka Krievijas teritorijā šādas ziņas no "ārpasaules" varētu tikt bloķētas, tāpēc, ja varat izmantojiet VPN un Krievijas IP adreses, kā arī, ja esat Krievijas sociālajos tīklos (Odnoklassniki vai VKontakte), noteikti izplatiet informāciju arī tur.

Lai izmantotu VPN, principā ir divas iespējas - meklēt free proxy serverus, taču tie nav diez ko uzticami un ir lēni. Otrā iespēja - kāds no maksas pakalpojumiem, kas ļauj brīvi pārslēgties starp valstīm un iepludināt Krievijas informācijas telpā pēc iespējas lielāku ziņu daudzumu. Ja esi apņēmies, ka tieši šādā veidā vēlies palīdzēt, tad maksu par šī pakalpojuma izmantošanu vari uzskatīt arī par sava veida ziedojumu.

Netradicionāla Tinder pielietošana

Mūsu bijusī kolēģe Lelde dalījās ar ideju Twitter ierakstā, kā visai neordinārā veidā varam nogādāt informāciju uz kaimiņzemi:

Neliels step-by-step veiksmīgākai "troļļošanai" šajā iepazīšanās vietnē:

 • Kā pirmo profila bildi izvēlies kādu simpātisku un gaumīgu cilvēka bildi, lai nebūtu redzama seja - pirmajai bildei jārada interese apskatīt pārējās bildes. Neizmanto savas īstās bildes vai bildes ar cilvēku seju!
 • Pārējās bildēs jau izpaudies pēc sirds patikas, atrādot bildes ar Ukrainā notiekošo. Taču ņem vērā, ka, daloties ar pārlieku grafisku saturu, profils var gana ātri tikt nobanots, tāpēc kā alternatīvu vēstījuma nodošanai vari izmantot arī kādu no šajā rakstā ievietotajām bildēm ar teksta vēstījumu.
 • Nenorādi savu īsto vārdu, bet drīzāk izvēlies kādu Krievijā populāru personvārdu un ieraksti to kirilicā - lai ticamāk.
 • Aprakstā norādi skaidru vēstījumu par Ukrainā notiekošo.

Krieviju (vai jebkuru citu valsti, kurā neatrodies) kā lokāciju gan varēsi norādīt tikai aplikācijas maksas versijā.

Runā, skaidro, izglīto

Ja Tavā draugu, ģimenes, tuvāku vai tālāku paziņu lokā ir kāds /-a, kas dezinformācijas rezultātā nezina par karu Ukrainā, vai uzskata, ka tā ir "atbrīvošanas misija", mēģini būt iecietīgs un skaidrot, daloties ar pieejamo informāciju - video, attēliem, intervijām.

Te noderīgi padomi (krievu valodā), kā runāt ar ļoti pārliecinātiem draugiem un radiem un atspēkot galvenos Kremļa paustos "argumentus".

Praktiskā palīdzības sniegšana - oficiālie resursi

Latvijas atbildīgās institūcijas ir izveidojušas virkni resursu, lai sistematizēti sniegtu palīdzību Ukrainai. Zemāk atradīsi saites uz oficiālajiem resursiem.

Palīdzība bēgļiem:

Relocation | Ukraine to Latvia
Information on relocation, accommodation, and residence permits for Ukrainians coming to Latvia. Look for help or offer resources.

Uzņēmumu un pašvaldību palīdzība bēgļiem:

 • uzņēmumi, kas gatavi ziedot preces vai bez atlīdzības uzņemt bēgļus: ej.uz/Ukrainai (informāciju apkopo Ekonomikas ministrija);
 • uzņēmumi, kas gatavi nodarbināt bēgļus: ej.uz/vakancescilvekiemnoukrainas (informāciju apkopo Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra);
 • pašvaldības un iedzīvotāji, kas gatavi bez atlīdzības uzņemt bēgļus: ej.uz/atbalstscilvekiemnoukrainas (informāciju apkopo biedrība “Gribu palīdzēt bēgļiem”).

Privātpersonu ziedojumi Ukrainas cilvēku atbalstam

Ukrainas cilvēkiem!

Latvijas uzņēmumu ziedojumu vākšanas iniciatīva

Latvijas uzņēmumi sāk 5 miljonu ziedojumu vākšanas kampaņu Ukrainas atbalstam
Lai palīdzētu Ukrainai cīnīties pret Krievijas agresiju un faktiski sargāt visas Eiropas...

Ziedot Ukrainai tagad vari arī kriptovalūtās

Saite uz Twitter pavedienu

Ziedojumi Ukrainas bruņotajiem spēkiem

NBU Opens Special Account to Raise Funds for Ukraine’s Armed Forces
  The National Bank of Ukraine has decided to open a special fundraising account to support the Armed Forces of Ukraine. The central bank’s decision comes after the Ukrainian governme...