Praktiski padomi ceļotājiem: Booking.com un Airbnb
Kurš labāks?
Tā kā man ļoti patīk ceļot un padodas vadīt dažāda veida projektus, likumsakarīgi sanācis, ka lielāko daļu ceļojumu, kuros esmu devusies pēdējos gados, esmu arī pati plānojusi - gan ceļojumus vienītī, gan padsmit cilvēku lielā grupā. Tā nu laika gaitā esmu atkodusi dažādus slēptus vai ne tik slēptus knifus, kā atrast labāko mājvietu, kas vislabāk atbilst vēlmēm un vajadzībām.
Lai gan sākums Airbnb bija spožs un hipsterīgie ceļotāji gluži vai visi kā viens sāka boikotēt "klišejiskās" viesnīcas un tā vietā palikt autentiskos mitekļos, dažādu iemeslu dēļ šobrīd abi servisi ir līdzvērtīgi un atkarībā no situācijas gan vienam, gan otram ir savi trūkumi un priekšrocības.
Protams, ka eksistē arī citi pakalpojuma sniedzēji (Tripadvisor, Home Away), bet tā kā tos nav nācies izmantot tik bieži, rakstā apskatīšu tikai šos divus: Booking.com un Airbnb.
Vēla ierašanās vai ceļošana vienam
Izvēloties vienu vai otru, noteikti jāņem vērā ierašanās laiks - ja zini, ka ieradīsies vēlu, viesnīca ar 24/7 reģistratūru noteikti būs ērtāka kā mēģinājumi nakts vidū samedīt rokā Airbnb saimnieku, lai tiktu iekšā mājoklī. Te gan kā izņēmums jāmin biznesa ceļojumiem draudzīgie īpašumi, kurus vari atlasīt, filtrā iespējojot "Business travel ready" - tie nodrošinās arī pašapkalpošanās check-in (kas parasti izpaužas kā kastīte atslēgām, slēdzama ar kodu).
Kā arī, ceļojot vienam pašam vai divatā, viesnīcā palikt bieži vien būs finansiāli izdevīgāk kā dzīvoklī, izņemot, ja izvēlies airbnb īrēt atsevišķu istabu nevis visu dzīvokli. Tā, starp citu, ir ļoti forša iespēja iepazīties ar vietējiem, uzzināt par lokālo kultūru, labākajām vietām un atšķirībā no Coachsurfing nav sajūta, ka esi kādam parādā, jo samaksā godīgu naudiņu par sevis izmitināšanu. Lai meklētu istabas, zem "Room type" ieķeksē "Private room" un/vai "Shared room".
Rēķinies gan ar to, ka Tev ir jābūt gatavam, ka dzīvokļa saimnieki gribēs ar Tevi aprunāties, tāpēc izlasi profila aprakstu, palasi atsauksmes un mēģini pirms ceļojuma saprast, vai jums būs pa ceļam.
Starp citu, nemaz nav tā, ka apartamentus un dzīvokļus varēsi atrast tikai Airbnb - arī Booking ir visnotaļ plaša un daudzveidīga īpašumu izvēle, turklāt jāņem vērā kultūras un ieraduma atšķirības - ir valstis, kur Airbnb gluži vienkārši nav populārs, savukārt Booking rullē un pilda arī īstermiņa dzīvokļu izīrēšanas funkciju.
Ceļošana ar auto un bezmaksas stāvvieta
Šis finansiāli var kļūt par lielāko ieberzienu, ja neesi par to padomājis, meklējot vietu, kur palikt, it īpaši, ja plāno uzkavēties pilsētā, jo korelācija starp pilsētas kā tūrisma galamērķa popularitāti un autostāvvietu cenām lielākoties ir ļoti cieša.
Kā Booking, tā Airbnb meklēšanas filtros vari ieķeksēt, ka vēlies bezmaksas autostāvvietu, bet lielāka iespēja droši novietot auto būs viesnīcā, kuras parasti viesiem piedāvā šādu pakalpojumu. Savukārt, ja īrē no Airbnb un aprakstā norādīts, ka bezmaksas stāvvieta būs, labāk tomēr uzrakstīt hostam un pārliecināties.
Ceļošana ar mājdzīvnieku
Jāsaka, ka te gan ļoti liela atšķirība ir starp valstīm un kultūru, ne tik daudz pašu pakalpojumu, un tomēr - Airbnb ir lielāka iespēja atrast mājvietu sev un četrkājainajam draugam. Veidojot meklēšanas iestatījumus, zem "More filters" atradīsi iespēju izvēlēties "Pets allowed".
Līdzīgu iespēju piedāvā arī Booking, ieliekot ķeksi "Mājdzīvnieki atļauti" (atrodams "Facilities" sarakstā). Ja izvēlies Booking, izlasi "sīko druku" jeb noteikumus - lielākoties par mājdzīvnieka uzņemšanu tiks piemērota papildmaksa, kas, protams, ir tikai normāli. Aplūkojot konkrētu viesnīcu vai apartamentu, noritini līdz lapas apakšā esošajai sadaļai "Good to know" vai "Hotel Policies" - tur varēsi uzzināt, vai mājdzīvnieki tiek laipni gaidīti, kā arī - vai tiks prasīta papildus samaksa par Tava drauga izmitināšanu.
Mēdz gadīties arī, ka konkrētajā Airbnb īpašumā jau dzīvo kāds kustonis, tāpēc rūpīgi izlasi, vai aprakstā neparādās "Pets live on this property" ieraksts - var gadīties, ka kāds iegūs jaunu draugu, bet var gadīties arī ne tik pozitīvs iznākums.
Pati esmu ar suni palikusi gan salīdzinoši glaunās viesnīcās (maksājot papildus par šo iespēju), gan Airbnb īrētos apartamentos (nemaksājot papildus), tomēr līdzšinējā pieredze liecina, ka Airbnb tomēr ir salīdzinoši vieglāk atrast vietu, kas labprāt uzņems arī mājdzīvniekus.
Komandējumiem draudzīgs
Forši, ka abi pakalpojuma sniedzēji ir ieviesuši biznesa ceļojumu opciju. Airbnb bija pirmie, bet pirms kāda laika arī Booking piedāvā šo funkciju un arī tur iespējams izveidot sava uzņēmuma biznesa profilu, kurā var gan pievienot uzņēmuma maksājuma detaļas un PVN maksātāja numuru, kas ievērojami atvieglos dzīvi grāmatvežiem un tiem, kas parasti plāno savas komandas ceļojumus, gan pārvaldīt komandas dalībniekus un tiem piešķirtās tiesības.
Tomēr ne tik forši ir tas, ka ne vienam, ne otram šī funkcija nav 100% pārdomāta un nevainojami funkcionējoša (cerams, ka ar laiku). Tā, piemēram, vienam kolēģim nesen rezervējot dzīvokli Airbnb privātām vajadzībām un maksājot privāti, šī rezervācija tika pievienota uzņēmuma rezervācijām, savukārt Booking automātiski, pat ielogojoties privāti, pēc noklusējuma rādīs Tev biznesa profilu.
Te arī jāpiebilst, ka diemžēl, līdz ar biznesa profilu ieviešanu booking.com ir kļuvis krietni gļukaināks un par šo īpaši žēl, jo līdz šim tieši uzticamība un, piemēram, aplikācijas darbība tieši šim pakalpojuma sniedzējam bija ļoti stabila, kas bieži bija iemesls izvēlēties tieši Booking sarežģītākās situācijās kā, piemēram, pēdējā brīža rezervācijas.
Kurš izdevīgāks?
Ceļojot privāti, šis nu ir tas aspekts, kur, manuprāt, Booking reāli iekabina Airbnb.
Pirmkārt, atšķirībā no Airbnb, Booking lietotājam nav jāmaksā komisijas maksa, kura Airbnb šobrīd ir no 6-12% no rezervācijas starpsummas. Protams, to var mēģināt apiet, sazinoties ar dzīvokļa īpašnieku pa tiešo, taču šādā gadījumā Tu zaudē drošību, ka sarežģījumu gadījumā Tev kāds sniegs palīdzību un atbalstu.
Otrkārt, Airbnb ietur rezervācijas summu uzreiz pēc rezervācijas veikšanas. Tā jau it kā sīkums, kad maksāt, tomēr ir gadījies, ka hosts atceļ rezervāciju, ir jāveic atkārtota rezervācija, bet nauda par pirmo vēl nav atgriezta. Booking uzreiz naudas ieturēšanu veic tad, ja ir īpaši cenas nosacījumi vai arī darījums ir "non refundable", tomēr parastās situācijās samaksa tiek veikta vai nu, norēķinoties uz vietas, vai arī ierašanās brīdī un kredītkarte kalpo vien kā drošības garants.
Neliels triks, ko esmu atklājusi, ceļojot nesezonā (jo sezonā tādā veidā riskētu palikt bez naktsmītnes) - pēdējā brīža atlaides Booking, kā rezultātā esmu palikusi pieczvaigžņu viesnīcā par trīszvaigžņu viesnīcas cenu. Ja ceļo tūrisma sezonā, tad gan - jo ātrāk rezervēsi, jo, visticamāk, labāku cenas un kvalitātes apvienojumu dabūsi.
Lai redzētu pēdējā brīža un citus izdevīgos piedāvājumus, neaizmirsti vispirms ielogoties savā profilā, jo cenas lietotājiem ar dažādu pakalpojuma lietošanas vēsturi mēdz atšķirties.
Airbnb diemžēl nekādas atlaides un superdīlus nepiedāvā, taču redzot, cik ļoti abi ir pielīdzinājušies pēdējo gadu laikā, iespējams, ka arī to pieredzēsim.
Un kurš no abiem ir Tavs favorīts?